Od kilkunastu lat zajmuje się historią mojej rodziny, aby dokładnie wiedzieć się Kim Byli moi przodkowie. Chcę wiedzieć, czym się zajmowali, jak spędzali czas wolny, z kim pracowali i się przyjaźnili. Dlatego w swoich poszukiwaniach nie ograniczam się wyłącznie do swoich przodków czy członków bliższej rodziny, ale również staram się dowiedzieć jak najwięcej o środowisku, w którym przebywali.

Porady genealogiczne

Na tej stronie udostępniam przede wszystkim to, w jaki sposób zdobyłem informacje. Opisuję to w różnych artykułach ogólnych oraz przy okazji opisywania poszczególnych osób czy rodzin.

W ciągu ponad 5 lat istnienia strony Kim Oni byli powstało niemal 400 wpisów zawierających wiele nazwisk, więc wypisywanie ich wszystkich nie ma sensu. Lepiej skorzystać z wyszukiwarki.

Generic selectors
Tylko wyniki dokładnego wyszukiwania
Search in title
Search in content
Szukaj we wpisach
Szukaj w stronach
Filter by Categories
Spotkania
Uncategorized

Kim byli moi przodkowie

Jestem piątym pokoleniem inżynierów zajmujących się bardzo szeroko pojętą komunikacją. Oboje moi rodzice — ukończyli na Politechnice Warszawskiej Wydział Łączności (czyli komunikacji) następnie nazwany Wydziałem Elektroniki. Duży wkład w powstanie tego wydziału miał mój dziadek profesor Adam Smoliński. A jego ojciec i dziadek byli inżynierami kolejnictwa — w tamtych czasach jednym z najważniejszych form komunikacji. Ja jednej strony jestem z wykształcenia doktorem telekomunikacji, a z drugiej przez wiele lat zajmowałem się Public Relations, Marketing Communications oraz był epizod, nazwijmy to dziennikarski. Jeśli ktoś chce bliżej poznać mój profil zawodowy, zapraszam na stronę linkedIn.

Nazwiska moich przodków

Moi przodkowie nosili nazwiska: Polkowski, Smoliński, Zaruski, Szymański, de Lamer, Brüch, Duma de Vajda Hunyad, Kunieszewski lub Konieszewski, Kowalski, Niemczewski, Szymański, Suryn-Massalski, Hoffmann, Wyrzyk, Ołtuszewski, Pietnicki, Geber, Szczepkowski, Bromierski lub Bromirski czy Brumirski, Przeradowski, Koszewski (o przydomku Całka lub Niemczyk), Miszke, Putoszyński, Mikulski, Żmijewski…

Kim z zawodu byli moi przodkowie?

Inżynierami, nauczycielami, uczonymi, rolnikami (chłopi i szlachta), urzędnikami, prawnikami i przedsiębiorcami — niemal cały przekrój społeczeństwa. Z drugiej strony skład narodowościowy dobrze obrazuje dzieje mojej ojczyzny. Oprócz Polaków są: Austriacy, Węgrzy, Francuzi i Niemcy, prawdopodobnie Rosjanie (rodzina bojarska Suryn-Massalski lub Massalski-Suryn), Włosi (szlachcic neapolitański), osadnicy o nazwisku Olländer (podejrzewam holenderskie, niemieckie lub szwedzkie pochodzenie). Z kolei korzeni rodzin Mindszenty i Brankovits powinienem szukać w Serbii, a nawet jeszcze dalej na zachód, czyli Chorwacji.

Gdzie mieszkali moi przodkowie

Polskie tereny, na których mieszkali to w większości obszar wschód od linii Gdańsk, Warszawa, Kraków, czyli Kujawy, Suwalszczyzna, Mazowsze, Polesie, Roztocze, Galicja… Według obecnych granic to Polska, Litwa, Rosja, Ukraina, Rumunia. Pierwsi moi przodkowie w Warszawie pojawili się na początku XIX wieku, a od 100 lat wszyscy już mieszkali w stolicy. Dlatego też dużo miejsca poświęciłem poszukiwaniom na terenie tego miasta, a szczególnie Grochowa, gdzie mieściła się fabryka Geberów.

Większe opracowania moich przodkach i rodzinie

Kim Oni byli is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache